MUHALLEBİLİ KABAK PİLAVI(şekerli)
Kategori : Tatlılar
Yayınlayan Admin 2017/6/13
MALZEMELER.

iki su bardağı silme pirinç

iki su bardağı  silme beyaz kabak(temizlenmiş,kabuğu  alınmış ve küp seklinde doğranmış)( kabağın kalitesi çok önemli)

3-bir su bardağı toz şeker

Bir çay bardağı sıvı yağ

 İki yemek kaşığı veya daha çok tereyağı

Tuz

3 üç su bardağı sıcak su

Üstü için :muhallebi ve kalın kırılmış fındık içi

YAPILIŞI:

MUHALLABİ:500 gr. süte bir yemek kaşığı tepelene dolusu un, iki yemek kaşığı tepeleme dolu şeker ve bir tutam tuzu ilave ederek iyice karıştır. Biraz katıca olacak gibi pişir.tam ocağı söndürmeğe yakın ceviz büyüklüğü kadar tereyağı ilave et(arzuya göre vanilya da ilave et) iyice karıştır ve ocağı söndür.

PİLAV

Pirinci önceden 10-15 dakika tuzlu sıcak suda beklettikten sora yeniden yıka ve süz.

Yağları tencereye al ve ısıt. önce kabağı  ilave et karıştırarak iyice sotele .sonra pirinci ve tuzu ilave et. Biraz daha sotele. Sıcak su ve şekeri ilave et. Suyu çekilinceye kadar pişir ocağı kapat(pirinçler biraz diri ve tane tane olsun).kapağı kapalı olarak10 dakika kadar dinlendir.yeneceği zaman (ılıkken) tabağa al. üzerine biraz muhallebi koy.fındık ekerek ikram et.5935   5932

Not: istersen,sıcakken pilav kısmını fırın tepsisine al.düzgünce bastırmadan yay.  Üzerine aralıklı olarak ikişer yemek kaşığı muhallebi koy 180 derecede ısıtılmış fırında hafif pembeleşinceye kadar pişir.ilk sıcaklığı geçince üzerine kalın dövülmüş fındık serp soğumadan ikram et.not:aynı kabak pilavını  fırın tepsisine yay. üzerine muhallebiyi dök .düzgünce bastırmadan yay (arzuya göre 1cm. kalınlığında veya daha fazla)fırına sür. üstü pembeleşmeye başlayınca  fırından al.ilk sıcaklığı geçince üzerine fındık veya ceviz ekleyerek serviyap.

Wwwpervinengin.net