LACİVERT BLUZ (kurdeleli)
Kategori : BLUZ
Yayınlayan Admin 2012/2/26

BEDEN:38-40


MALZEMELER:300gr. orta incelikte mavi,30gr beyaz iplik.2 1/2 numara şiş.1m.kurdele.

YAPILIŞI:

ARKA:120 ilmek başla. Dört düz,dört ters 65 sıra ör(bele kadar) bel çukurluğunu (bel korsesi diyelim) vermek için bir defaya mahsus  olmak üzere  her düz bölümde ortadaki iki  ilmeği birden ör. bu şekilde  sonuna kadar ör. 15 ilmek eksiltmiş oldun . 30 sıra örünce  aynı hizada eksilttiğin ilmekleri artır. 58 sıra daha örünce: merkezdeki 24 ilmeği,sağ ve sol yan ilmekleri ayrı şişlere al. Önce merkezdeki 24 ilmeği her ön sıralarda birer ilmek keserek üç ilmek kalıncaya kadar ör. Üç ilmeği birden keserek bitir.koltuk oyuntusunu 5-3-2-1- keserek yaparken  aynı anda yaka( sırt) dekoltesi için, ortalama  her üç sırada bir ilmek kes.omuzlarda 16şar ilmek kalacak şekilde 62 sıra ör .omuz ilmeklerini omuzdan yakaya doğru üç defada kes.diğer yan parçayı da tamamen simetrik olarak aynı şekilde ör.

ÖN:128 ilmek başla. Koltuğa kadar arka gibi ör.koltuk oyuntusunu 7-4-3-2-1-keserek yap.koltuktan itibaren 26 sıra örünce,arka parçada yaptığın gibi yaka dekoltesini aç.yan parçaları örerken önceleri her iki sırada bir imek bitmesine yakın dört sırada bir ilmek keserek 60 sıra ör. omuzlarda kalan 16 ilmeği de arka gibi keserek bitir. Omuzları birleştir.yaka çevresinden beyaz iplikle ön yaka dekoltesinden 33 ilmek al +2 ilmek artır(iki ilmek dikiş payı) arka yaka dekoltesinden55 ilmek al +2 ilmek artır. Önce dört sıra(iki çizgi) haraşo ör düz örgü ile örmeğe devam et 19 veya 21sıra örünce bir sıra ters ör. tekrar düz örgü ile 19 veya 21sıra ör ve bitir. Diğer tarafını da aynı şekilde ör.dikiş payı olarak artırdığın iki ilmek hizasından dik ve ters çevir. Yakanın açık tarafını içe doğru bastırarak dik. Modelde görüldüğü gibi   fantezi iplikle üzerine süs dikişi geç.

KOL:60ilmek başla. Yanlardan her dört sırada bir birer ilmek artırarak  şiş üzerinde 84 ilmek oluncaya kadar ör.dört sıra daha örünce koltuk oyuntusu için:5-3-2 kestikten sonra şiş üzerinde 32 ilmek kalıncaya kadar her ön sırada birer ilmek  keserek ördükten sonra her iki taraftan 2-2-3-3 kalan 12 ilmeği de bir defada keserek bitir.yan  dikişleri dik. Kolunu tak.

 KURDELE:5cm. eninde 1m.beyaz kurdele al istediğin gibi veya fiyonk yaparak bağla.  yakanın uygun yerine toka veya her  hangi bir şekilde tuttur. (bluz yıkanacağın zaman kurdeleyi çıkartıp ayrı yıka) bluzu. kıyafetine göre  sade veya kurdeleli kullan, wwwpervinengin.net.lacivert bluzün arka kısmı